GORANGA YOGA MERKEZİ

2013 yılında kurulan Goranga Yoga İstanbul’un en köklü ve canlı semtlerinden birisi olan Mecidiyeköy’de faaliyet gösteriyor.

Sanskritçe kökü Gaurāṅga’dan gelen Goranga kelimesi Puranik edebiyatında Krişna’nın isimlerinden birisidir. Bhakti Yoga üstadı Şri Şrimad A.C. Bhaktivedanta Şrila Prabhupada “Goranga” ismini duyan, söyleyen veya okuyan kişinin mutluluk ve iyi talihle takdis edileceğini bildirmiştir.

 

Goranga Yoga’da hatha yoga, aştanga yoga, bhakti yoga uygulamaları, yoga uzmanlık programları, ayurveda bireysel danışmanlık ve eğitimleri, ayurvedik masaj, vedik felsefe, yoga felsefesi dersleri, mantra ve japa meditasyon sınıfları, kirtan yoga uygulamaları ve uzmanlaşma programları, ayurvedik ve sattvik yemek pişirme uygulamalı dersler,  vedik astroloji danışmanlığı ve yurt dışından gelen eğitmenler eşliğinde vedik felsefe konusunda düzenlediğimiz seminerlere katılabilirsiniz.

 

Gelin ve mutlu olun!

www.gorangayoga.com

image3
image0
image1

AYURVEDA MUTFAĞINI KEŞFEDİN!

“Süper hız ve teknoloji çağında yaşıyoruz ve hayatlarımızda her şey hızlıca yapmaya göre yeniden programlanıyor. Belki farkında bile değiliz ama yemek yerken çoğu zaman ağzımızdan midemize ne gittiğini bilmiyoruz. Fakat insan doğası bu tür bir yaşama kesinlikle uygun değil. Büyük şehirlerde yeşilden ve doğadan bu kadar uzak yaşarken, bedenimizi dinlemeye fırsat bulamazken  üsütüne bir de en basit ve doğru prensipleri beslenme tarzımıza oturtmaz isek hastalıklar sandığımızdan daha çabuk kapımızı çalacaktır. O kadar fazla gereksiz şeye zaman harcıyor ve zihinlerimizi işe yaramaz bilgi ile dolduruyoruz ki, kendimize ayıracak zaman bulamıyoruz. Ve yaşamak için yemediğimiz, yemek için yaşadığımız zamanlarda midemize ne gönderdiğimize pek dikkat etmememizin bedelini çok ağır ödüyoruz. Bu nihayetinde bize çok pahalıya patlıyor. Hastaneler dolup taşıyor. Birçok hastalığın ana başlangıç sebebi de yanlış beslenme. Kendimize vakit ayırmak bu kadar mı zor? Yavaşlamak bu kadar mı zor? Bilinçlenmek ve bunu uygulamay geçirmek bizim elimizde. Kendimize ayıracağımız kısa bir zaman ve geliştireceğimiz basit mutfak teknikleriyle küçük bir zaman diliminde tamaıyle besleyici bir yemek hazırlamak imkansız değil. Karşılığında bedenlerimiz ve zihinlerimiz bizi sağlık ve huzurla ödüllendireceklerdir.

Ayurvedik prensiplere dayanan saf vejetaryen Hint mutfak geleneği sebzelerin, meyvelerin, süt ürünlerinin ve yemişlerin çeşitli baharatlarla birleştirildiği bir çok aracı yardımımıza sunarken bütün, sağlıklı ve herşeyin ötesinde lezzetli bir deneyim yaratıyor.

Daha sağlıklı ve bilinçli bir bireye olan yolculuğumuzda gelin beraber seyahat edelim!

Gizem Şen kimdir?

1997-2002 odtü felsefe ve sosyoloji bölümlerinde okudu.

2002-2009 eğitimine Berlin’de devam etmek için yurtdışına çıktı ve yedi yıl süreyle orada yaşadı. Berlin’in biraz dışında bir ormanlık alanda Kesselberg eko köyünü arkadaşlarıyla birlikte kurdu. Eko köyde beş yıl gönüllü olarak çalıştı ve o sırada başladığı alternatif tıp eğitimini bir yıllık stajla birlikte 2009′ un sonunda bitirdi ve Türkiye’ye dönüş yaptı.

Öğrenim gördüğü alanlar;

Homeopati

Geleneksel Çin Tıbbı, Akupunktur

Fitoterapi

Çeşitli manuel terapiler, klasik masajlar, terapik yoga uygulamaları, refleksoloji, shiatsu,tuina ,şişe çekme tedavileri, dorn terapisi vs.

 

2009-.. İatm de geleneksel tibet tıp eğitimine başladı, bu eğitimim uluslararası seminerlerle devam ediyor.

2013 -2014

Ahmet Hamdi Turgut Enstitüsü MEB 608 saatlik masaj sertifikası

2013 Künye geleneksel Tibet tıp masajı eğitimine başladım.

2015 – ….. Hindistan’ın önde gelen Ayurveda enstütilerinden birisi olan Arya Vaidya Pharmacy Enstitüsü’nde Ayurveda eğitimimine başladı. Hindistan, Letonya ve Türkiye’de eğitimlere katıldı. Dr. Somit Kumar’a asistanlık yapmakta ve halen Goranga Yoga Merkezi’nde Ayurveda eğitimleri ve konsültasyonlara devam etmekte.

https://www.avpayurveda.com

İş hayatı;

2009-2013 Loving hut vegan restoran sahibi ve işletmecisi

2013- halen Goranga yoga merkezi sahibi ve işletmecisi ve aynı merkezde tıbbi masaj uzmanı olarak çalışıyor.

Serhat Şen kimdir?

Serhat Şen: “Gerçek anlamda yemek pişirmeye dünyaca ünlü vejetaryen aşçı Kurma Das’ın ülkemizi ziyaretiyle başladım. Aynı evde bir yemek maestrosu ile bir hafta yaşamak hayatımı değiştirmeye yetti. Bunun benim için ciddi bir gereksinim olduğunu kendime yemek pişirmeye başladığımda fark etmiş fakat bir türlü gerekli adımı atamamıştım. Sonrasında Hindistan ve Macaristan seyehatlerimde aşramlarda büyük gruplara yemek pişirme hizmetlerinde gönüllü olarak çeşitli görevler aldım. 2010 yılında İstanbul, Taksim’de Govinda İstanbul isimli saf vejetaryen restoranı açarak 3,5 yıl işletmeciliğini yaptım. Sonu olmayan bir yoldayım ve her gün öğrenmeye devam ediyorum. Öğrendiğim eşsiz bilgileri sizlerle paylaşmaya hazırım. Gelin beraber öğrenelim, sağlık ve mutluluk için kendimizin ve insanların hayatlarında araç olalım.

HATHA YOGA

Hatha Yoga, tüm dünyada ve Türkiye’de en yaygın uygulanan yoga türlerindir. Her seviyeye uygun olarak uygulanır. Esneme, güçlenme ve denge pratiklerini içerir. Katılımcıların spor kıyafetler giymeleri ve yanlarında mat getirmeleri önerilir.

Sri Ram Das kimdir?

Macaristan doğumlu ve yaklaşık 7 yıldır Türkiye’de yaşıyor. Öncesinde Macaristan’da aşram hayatında 5 yıl geçirdi ve bu süre içinde Bhaktivedanta Üniversite’sinde Vaişnava Teoloji ve Yoga eğitimi aldı. Türkiye’de bulunduğu süre içinde 2010-2013 yıllarında Govinda Istanbul vejetaryen restoranda aşçılık yaptı ve Yoga Vidya Gurukul ve Govardhan Yoga Okulu sertifikalarına sahip olan Şri Ram 2014 yılından beri Goranga Yoga Merkezi’nde Hatha ve Ashtanga Yoga dersleri veriyor.

https://www.instagram.com/sri_ram_108/

Kirtan Yoga

Müzik aletleri eşliğinde katılımcıların mantra söyleyerek dans ettikleri bir etkinliktir. Kirtan kökeni çok kadim zamanlara dayanan bir adanma ile mantra söyleme şeklidir. Bhakti Yoga’nın bir uygulamasıdır ve kalbi açma gücüne sahiptir. Mantralar ritmik müzik aletleri eşliğinde söylenir ve katılımcılar mantraları beraber söylemeye, el çırpmaya ve dans etmeye teşvik edilir. Eğer bize katılırsanız bunun bir parçası olma isteğinizi dindiremezsiniz! Kalbe dokunan yapısıyla kirtan meditasyon, coşku ve vecd halinin derinliğini başlatabilir.