Fuar Hakkında

ÖNSÖZ

 

Sağlıklı, bir başka deyişle kaliteli yaşam birçok etmenle ilişkilidir. Dünya Sağlık Örgütü halkın sağlığının korunması, sürdürülmesi ve geliştirilmesinde yeterli ve dengeli/kaliteli beslenmenin

önemini ve bu konuda halkın bilgilendirilmesi, eğitilmesi ve bilinçlendirilmesi gerektiğini üzerine basarak vurgulamaktadır.

Yeterli beslenmenin temelleri anne karnında atılmaktadır. Yaşamın ilk 6 yılında çocukların zihin /zeka gelişimleri başta olmak üzere , sağlıklı beslenme fiziksel büyüme ve gelişme ile de doğrudan ilişkilidir.

Beslenmenin bağışıklık sisteminin gelişmesi ve güçlenmesinde, dolayısıyla başta kalp-damar sağlığı bozuklukları, enfeksiyonlar, kanser vb. bir çok hastalığın doğrudan ve / veya dolaylı yoldan da oluşmasında önemli bir rol oynadığı bilimsel çalışmalarla da kanıtlanmıştır.

Sağlıklı beslenmeye, sağlıklı bir yaşam tarzı da eşlik ettiğinde, çağın hastalığı olan obezite, diyabet, kanser vb. sağlık bozuklukları önlenebilmektedir. Sağlıklı yaşam biçiminde fiziksel aktivite ve kişisel gelişimin de önemli etkileri bulunmaktadır.

05-08 MART 2020 tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan “SAĞLIKLI YAŞAM VE BESLENME FUARI ” nda hedef kitle toplumumuzun  her yaştan kesimi olacağı gibi, sağlıklı yaşam ve beslenme kapsamına giren her türlü sağlıklı gıda, doğal ürünler ile söz konusu ürünleri üreten ve satış noktalarında halka arz eden firmalar tanıtımlarıyla fuarımıza eslik edeceklerdir.

Bu fuar sağlığın öncelikli tutulduğu bir fuar olmakla birlikte aynı zamanda bilimselliğinde  değerli halkımıza sunulacağı bir eğitim ve bilinçlendirme alanı olmayı da amaçlamaktadır. Bu bağlamda fuar İstanbul’da Beslenme ve Diyetetik alanında ülkemizde tanınan deneyimli öğretim üyelerinin yapacakları halka yönelik karşılıklı bilimsel sohbet ve konferanslarla da taçlanacaktır.

Bilimsel sohbet ve konferanslarda gebe,emzikli ve çocuk beslenmesi, fiziksel aktivite, spor ve beslenme, hastalıklarda beslenme,  Bu fuarın bilimsel kanadında sağlıklı beslenmenin temelleri vb. konular masaya yatırılacak, mevcut sağlık sorunlarının nedenlerine yönelik çözüm önerileri getirilecek konular yer alacaktır.

 

Bilimsel sohbet ve konferanslara katılım halkımıza ücretsiz olacaktır.

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA